Dream Factory v Pokladu | 16. ročník divadelního festivalu v Ostravě - DK Poklad Ostrava

Dream Factory v Pokladu | 16. ročník divadelního festivalu v Ostravě

Zaryje se vám pod kůži!

SYROVĚ …

INTIMNĚ …

NA DOTEK …

Továrna na sny už po šestnácté! Od 24. do 30. května se opět rozesní celá Ostrava, a to díky největšímu činohernímu festivalu na severní Moravě. Letošní program představí dvacítku divadelních inscenací  a oživí nejen centrum Ostravy, ale opět i Porubu.

Festivalové stálice i neokoukané tváře, klasická činoherní představení i netradiční divácké zážitky mimo divadelní sály, a to nejen pro dospělé diváky, ale i pro rodiny s dětmi – to vše slibuje program letošního ročníku. Jehomotto zní POD KŮŽÍ. „V návaznosti na loňské téma BLÍZKO OD SEBE se tentokrát dostáváme do bezprostřední blízkosti: k doteku, k zážitku bytostně tělesnému. Inscenace, které v rámci programu nabídneme, působí na to nejniternější v nás a nejrůznějších témat se dotýkají bez příkras,” přibližuje ústřední dramaturgické téma letošního ročníku ředitel festivalu a šéfdramaturg Tomáš Suchanek.

Představí se například inscenace reflektující nejen sexualizované násilí, a nejen ženskou zkušenost. Na první pohled ze Studia Švandova divadla v režii Lucie Ferenzové, s vynikající Marií Štípkovou v hlavní roli, ukazuje na jednom konkrétním případě, jaké zásadní nedostatky má právní řád psaný muži. Istanbulská úmluva Barbary Herz z A studia Rubín, zas pojednává o dokumentu, který většina lidí nečetla, což jim však nebrání mít na něj vyhraněný názor a cítit se jím výsostně ohroženi. Brněnský soubor Kam jdeš? zas v monodramatické jevištní adaptaci slovenského bestselleru Tento pokoj se nedá sníst (25. 5. v 16:00, Poklad) nabízí náhled na vztah dospívající dívky a jejího o mnoho let staršího učitele.

Dream Factory v Pokladu

I letos se Poklad stane součástí divadelního festivalu Dream Factory. Slavnostní zahájení festivalu započne v pátek 24. 5. 2024 v Pokladu inscenací – Konsent, Činoherního klubu Praha, která si klade otázky, jak těžké může být nejen ve vztazích hledat hranice a nejen u soudu se dožadovat spravedlnosti. Dále pak uvidíte spoustu oceňovaných her, talentovaných umělců a zajímavých performancí. Na co se můžete těšit?

V sobotu se v porubském Pokladu představí dnes již neodmyslitelný festivalový host – Divadlo Na zábradlí, a to rovnou se dvěma představeními – O Pavlovi a Bar. Inscenace O Pavlovi podle knihy Dani Horákové připomíná, jak zásadní je perspektiva „manželky úspěšného spisovatele a scénáristy“ Pavla Juráčka a proč bychom o ní měli mluvit. Za roli Dani získala Anežka Kubátová Cenu divadelní kritiky i Cenu Divadelních novin. Sobotní večer bude pokračovat „na baru”, resp. site-specific představením Bar, ve kterém herci ze Zábradlí nechávají diváka nahlédnout do průběhu divadelního představení mimo prostor jeviště a odhalují, jak zásadním místem je pro ně právě divadelní bar.

Program 24. 5. – 25. 5. 2024

Od neděle 26. května do čtvrtka 30. května se program  z Poruby přesune do centra Ostravy a obsadí nejrůznější divadelní i nedivadelní prostory. Více o divadelním festivalu a programu Dream Factory zde.

Prodej vstupenek na festivalová představení bude zahájen ve středu 3. dubna. Vstupenky na představení v Pokladu zakoupíte online nebo na pokladně. Vstupenky na všechna festivalová představení bude možné zakoupit online nebo na pokladně Divadla Petra Bezruče.

Novinky, které Vám nesmí uniknout