Dream Factory | Ten pokoj se nedá sníst, Kam jdeš?, Brno - DK Poklad Ostrava

Dream Factory | Ten pokoj se nedá sníst, Kam jdeš?, Brno

25. květen 2024 | 16:00

Ostatní, Divadlo, Festival | Hudební klub

Kam jdeš?

Česká premiéra slovenského bestselleru.

Nicol Hochholczerová získala za novelu Táto izba sa nedá zjesť v roce 2022 Cenu Nadácie Tatra banky „za umenie v kategórii Mladý tvorca“.

Autorčin debut je velmi otevřenou výpovědí o sexuálním vztahu dvanáctileté dívky Terezy a jejího padesátiletého učitele výtvarné výchovy, který trval šest let. Autobiografický příběh Hochholczerová zpracovává netradiční literární formou a básnickým jazykem plným obrazových a zároveň syrových metafor. Díky nim před námi vyvstávají konkrétní rysy tohoto toxického vztahu založeného na mocenské manipulaci ze strany učitele. Autorka své zkušenosti umělecky zpracovává s reflexivním náhledem, který není jen obžalobou nepřípustného chování učitele, ale také dívčina okolí – její rodiny i přátel – kteří o tomto vztahu věděli a tiše je tolerovali.

Vydání knihy Tento pokoj se nedá sníst vyvolalo na slovenské literární scéně rozruch především svou nebývalou otevřeností k odsud tabuizovanému tématu sexuálního zneužívání v dětství a dospívání. Text byl doposud přeložen do maďarštiny, srbštiny, bulharštiny, polštiny, ukrajinštiny, češtiny a překlady do dalších jazyků se připravují. Na jevišti byl poprvé inscenován v úpravě Eduarda Kudláče v Městském divadle Žilina (premiéra v lednu 2023).

Upozornění: Představení obsahuje scény a témata týkající se zneužívání nezletilé, což může být pro některé diváky citlivé nebo znepokojující.

autorka Nicol Hochholczerová

překlad: Irena Steinerová
režie: Petr Michálek
dramaturgie: Iva Mikulová, Karel František Tománek
foto: Bára Bachanová
premiéra: 9. 12. 2023 v Divadle Koráb

délka představení: 1 hodina 10 minut

Na co se u nás můžete dále těšit?

Storytelling aneb probuďte v sobě vypravěče – Monika Nevolová

01|11 - 02|11

Karel Plíhal

24|10