Velká žranice - DK Poklad Ostrava

Velká žranice

Z původní myšlenky letní projekce s gastrotématikou a doprovodné besedy k projekci s hercem, moderátorem, zakladatelem Gastromapy Lukášem Hejlíkem se vyklubala velká gastroakce s názvem Velká žranice, která své návštěvníky láká již od roku 2020 (v době, kdy ještě Dům kultury Poklad procházel rozsáhlou rekonstrukcí).

Tato akce je oblíbená nejen u návštěvníků, kterých každý rok přibývá, ale taky i u samotných podniků, kteří se k nám rádi vracejí a ozývají se stále noví a noví.

Součástí tohoto kulinářského odpoledne je stále se rozrůstající venkovní gastrozóna s vybranými kvalitními pochutinami z našeho kraje (z vybraných podniků: Řeznictví u Bobra, Mutant Fast Food, kavárna Cokafe, Faency Fries, porubská Kurník Šopa, sirupy Okatarína TR, naturální vína od Hokus Pokus a další). V parku vedle Pokladu tradičně hrají na busking stage místní umělci a večer si návštěvníci mohou na Letní scéně Amfi vychutnat pod širým nebem filmovou projekci / besedu.

Třetí ročník Velké žranice (2022) se rozšířili o blok přednášek, besed a ochutnávek.  S Tomášem Taussigem (který letos obdržel 4. místo na World brewers Cup 2022 v přípravě filtrované kávy) jsme si povídali o kávě a následně pak ochutnávali v rámci cuppingu i vzorky káv, které se dostali na mistrovství světa, dále jsme filosofovali nad naturálními víny, které byly spojené taktéž s ochutnávkou, na téma pivovarství jsme se bavili se zakladatelem minipivovaru Zbyňkem Závodníkem a další. Díky ostravskému Globusu jsme mohli zdarma uspořádat pro návštěvníky Grillshow s šéfkuchařem Radimem Svačinou na Letní scéně Amfi.

Na čtvrtém ročníku této akce bychom chtěli návštěvníkům nabídnout rozšíření programu pro děti (herní koutek, divadelní představení). Díky zrekonstruovaným prostorám můžeme rozšířit i besedy, diskuze a workshopy se zajímavými osobnostmi z gastrosvěta, rozšířit gastrozónu např. o vegetariánské a veganské podniky. Akce se doposud uskutečnila v průběhu pracovního týdne odpoledne. Nově bychom chtěli Velkou žranici v sobotu, aby program mohl probíhat již od dřívějšího hodin, než bylo doposud zvykem. Předpokládaný termín akce je 26. srpna 2023.