Skleněný zvěřinec | Agentura Harlekýn, Praha - DK Poklad Ostrava

Skleněný zvěřinec | Agentura Harlekýn, Praha

14. duben 2024 | 19:00

Divadlo | Divadelní sál

Tennessee Williams

Slavnou hru Skleněný zvěřinec napsal americký autor Tennessee Williams se silně autobiografickými prvky ze své vlastní rodiny. S humorem i dojetím a s tou největší upřímností líčí život opuštěné matky Amandy, která svou láskou a touhou udělat své děti co možná nejšťastnějšími, nadělá v rodině velikou paseku. Postava syna Toma je zosobněním samotného Tennessee Williamse a jeho sestra Laura je původně jeho pravá sestra Rose. Tato rodinná tragikomedie je o nás, o každém z nás, je to zrcadlo nastavené do našich směšných rodinných kotrmelců. Společně s Amandou, Tomem, Laurou a nápadníkem Jimem, se smějeme i pláčeme sami nad sebou.

Simona Stašová: „Konečně jsem dozrála do role matky Amandy, do té bláznivé matky, které tak dobře rozumím. Amanda je na zabití i k pomilování, tak jako celý ten náš neuvěřitelný život.“

Hrají: Simona Stašová, Jaromír Nosek / Filip Cíl, Andrea Daňková / Kamila Trnková, Adam Vacula / Petr Kult / Zdeněk Piškula
Režie: Vladimír Strnisko
Premiéra: 22.4.2017
Vstupné: 460–560 Kč

Délka představení: 2 hodiny 30 minut včetně přestávky

Na tuto akci se nevztahují slevy.


Tennessee Williams
(26.3.1911 – 25.2.1983)         
          

„Určující osobnost amerického dramatu 20. století“

Témata pro své hry čerpal ze svého mládí. Téměř všichni jeho hrdinové jsou lidé, kteří čelí brutální a zničující životní situaci, a proto často utíkají k iluzím, které nemají reálný podklad.

Poprvé se výrazněji prosadil napsáním hry „Skleněný zvěřinec“ (Pulitzerova cena v roce 1945). Jeden z nejslavnějších a nejpůsobivějších textů americké dramatiky získal brzy po svém prvním uvedení Cenu newyorské kritiky, byl několikrát zfilmován a od doby svého vzniku je téměř nepřetržitě inscenován na jevištích po celém světě.

Příběh o touze po štěstí, osudovém míjení a průsvitné duši křehčí než sklo. Postavy mají podobnost s minulostí Williamse. Matka Amanda Wingfieldová sdílí charakteristiky s jeho matkou, která měla iluze být jižní krasavicí a tvrdohlavě snila růžový sen své dívčí slávy. Křehká, skleníková dívenka Laura Wingfieldová, dcera Amandy, je podobná Williamsově sestře. Tom Wingfield má blízko k panu Williamsi, oba jsou umělečtí a tvořiví.

V roce 1947 pak přišel Tenneessee Williams s dramatem „Tramvaj do stanice Touha“  a ve stejném roce byla uvedena i další jeho hra „Léto a dým“. V roce 1951 měla premiéru Williamsova hra „Tetovaná růže“, melodramatický komediální příběh, kde Williams výtečně zobrazuje vnitřní svět ženy, v níž spolu bojují smyslnost a rozumovost. O čtyři roky později  přišel Tennessee Williams s dramatem „Kočka na rozpálené plechové střeše“(1955),  které jej také proslavilo po celém světě. Z dalších Williamsových her jmenujme ještě především „Sestup Orfeův“ (1957) či „Sladké ptáče mládí“ (1959).

Williams je též autorem mnoha jednoaktovek. Jako prozaik je známý především svojí komorní novelou, nesoucí název „Římské jaro paní Stoneové“ , kde velmi plasticky a brilantně zobrazuje ženu a její nitro.

Na co se u nás můžete dále těšit?

Kecy & politika NAŽIVO

02|10

Storytelling aneb probuďte v sobě vypravěče – Monika Nevolová

01|11 - 02|11