Seniorská akademie 2024/2025 podzimní semestr - DK Poklad Ostrava

Seniorská akademie 2024/2025 podzimní semestr

21. říjen | 14:00 - 5. leden 2025 | 17:00

Přednáška, Pro seniory | Poklad Ostrava-Poruba

Pro seniory je připraven podzimní semestr Seniorské akademie 2024 – 2025 navazující na úspěšně minulé ročníky.

Ve spolupráci s erudovanými odborníky jsou v jarním semestru Seniorské akademie 2024–2025 připraveny atraktivní a zajímavé přednášky.

Přednášky se uskuteční: 24.10., 7.11., 21.11., 28.11., 5.12. vždy od 14:00 do 17:00.

  • Délka přednášky: cca 75 min
  • Vstupné: 1000,- Kč (10 přednášek jarního semestru)
  • Odkaz na vstupenky/školné: ZDE

Program přednášek Seniorské akademie

Bedřich Smetana – Velký příběh evropské hudby | 24.10. a 21.11.2024
Lektor: Mgr. Bc. Miloš Zapletal, Ph.D.

Dvojnásobné smetanovské výročí, které si v tomto roce připomínáme, je příležitostí zamyslet se nad osobností a dílem skladatele, který se mohl stát druhým Ferencem Lisztem nebo druhým Richardem Wagnerem, a místo toho se rozhodl vytvořit moderní českou hudbu. Půjde nám nejen o připomenutí Smetanova významu v národní kultuře, ale zejména o zhodnocení jedinečnosti jeho skladatelského odkazu v rámci evropské hudby 19. století. Smetanu totiž s odstupem let nevnímáme jako „druhého Liszta“, nýbrž jako autora Mé vlasti, a nikoliv jako „druhého Wagnera“, nýbrž jako geniálního operního skladatele, jehož dílo nemá – co do různorodosti a suverenity – v 19. století obdoby.

Klamy reklamy | 24.10. a 28.11.2024
Lektor: Mgr. Lumír Mořkovský

Stále se cítíte zmatení a přeplnění informacemi, když se na Vás z obrazovek a internetových stránek valí reklamy? Zajímá Vás, jak fungují a proč na nás mají takový vliv? Přednáška Klamy reklamy je určena Vám všem, kdo chcete lépe porozumět metodám a trikům, které reklamní průmysl používá k ovlivňování našich rozhodnutí. Společně prozkoumáme, jak jsou reklamy strukturovány, aby upoutaly naši pozornost a jaké psychologické triky za tím stojí. Probereme historii reklam od technik používaných v tištěných médiích a televizní reklamě až po sofistikované digitální strategie včetně využití sociálních médií a cookies. Naučíme se, jaké informace jsou v souvislosti s reklamami shromažďovány a jak můžete chránit své osobní údaje.

Stres – nepřítel nebo pomocník | 7.11. a 21.11.2024
Lektor: Mgr. Dana Hrbáčová

Stres nemusí být strašák. Může se z něj stát užitečný pomocník. Pojďme se spolu podívat na nové poznatky neurovědy o stresu. Stres je stav, kterým náš organismus reaguje na každou silnější zátěž. Spustí obranné mechanismy, které mobilizují všechny dostupné prostředky k překonání nebezpečí. Původním účelem stresu je rychle nám poskytnout maximum vnitřních zdrojů pro záchranu života v extrémních situacích. Naučme se toho využít. Pokud se stres naučíme vnímat jako projev pomoci našeho organismu, může nám dokonce dodávat odvahu. Naučme se brát stres jako pomocníka, který nám pomáhá řešit složité situace a buďme více nápomocní svému okolí. Výsledkem bude vyšší odolnost vůči stresu a kvalitnější život.

Z dějin kinematografie | 7.11. a 5.12.2024
Lektor: Mgr. Dan Krátký

Ve dvou přednáškách si představíme několik příběhů z dějin světové i domácí kinematografie. Zaměříme se na období úplných počátků filmu i na způsob, jakým se film „učil“ vyprávět příběhy a ustavoval svou pozici nového média. Představíme si také jedno z nejzajímavějších a nejvíce dynamických období českého filmu, 20. a 30. léta minulého století. Významnou roli budou také hrát rozličné podoby Hollywoodského filmu i jeho alternativ z celého světa. Proč vypadají kina tak, jak vypadají a proč se stopáž filmu většinou pohybuje od 90 do 120 minut? Cílem přednášek je základní porozumění pestré kinematografie plné fascinujících příběhů před kamerou i za kamerou.

František Hrubín – Na co čítanky zapomněly – 1. část
Literární mapy Ostravy – 2. část | 28.11. a 5.12.2025
Lektor: Iva Málková

František Hrubín – … na co čítanky zapomněly Františka Hrubína (1910-1971) se můžeme pamatovat jako tvůrce veršů pro děti (Špalíček veršů a pohádek), jako básníka, který reagoval Jobovou nocí na hrůzy války, nebo snad jako tvůrce nestárnoucí Romance pro křídlovku. Jaký byl František Hrubín ve své bezprostřednosti? Jakým dalším tématům a žánrům se věnoval? S kým se přátelil? Na které básnické skladby se zapomíná? Přednáška se vrací k jeho životu, k poezii a próze, které určují český literární kánon.
Literární mapa Ostravy 1918-2018 Lze vyprávět literární dějiny Ostravy prostřednictvím geografických souřadnic? Jak vzniká literární mapa? Jak lze mapu používat? Co lze z mapy vyčíst? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět přednáška s aktivním zakoušením práce s mapou.


Podzimní Seniorské akademie 2024-2025 je vyprodán.
V případě zájmu o další ročník Seniorské akademie (2025-2026), prosím, kontaktujte Senior Point: seniorinfo@dkpoklad.cz

Projekt je spolufinancován městským obvodem Ostrava-Poruba.

Na co se u nás můžete dále těšit?

Poklad Stand-Up show

06|12

Crazy fest 2024

16|12