Martina Viktorie Kopecká a Zbigniew Czendlik: V rytmu tance v čase adventním - DK Poklad Ostrava

Martina Viktorie Kopecká a Zbigniew Czendlik: V rytmu tance v čase adventním

4. prosinec 2023 | 18:00

InspiroHub, Přednáška, Beseda | Poklad Ostrava-Poruba

InspiroHub

Protančit život je lepší, než jím jen tak prolítnout…

…ona o sobě tvrdí, že je spíše introvertka, zatímco on se charakterizuje jako rozkošný rebel. On ve víře vychováván, ona si k ní našla cestu v dospělosti. Oba šli za hlasem svého srdce a stali se duchovními. Ona se již dvakrát osobně setkala s papežem, on po tom stále jen touží. Ona si nejvíc odpočine v galerii na výstavě, zatímco on sledováním sportovních přenosů.

Přestože ona se stala finalistkou pořadu Stardance a on o sobě tvrdí, že na tanec nemá talent, pojí je společný pohled na svět v mínění, že život by měl být tancem. Že se odehrává v rozličných rytmech a že protančit život je lepší, než jím jen tak prolítnout…

V rámci talkshow rovněž nahlédneme do období adventu a třeba také poodhalíme rodinné zvyky patřící k tomuto předvánočnímu období, jak je znají oba protagonisté večera.

Po vystoupení bude následovat autogramiáda knih obou aktérů.

Martina Viktorie Kopecká je farářka Církve československé husitské, od roku 2021 vyslankyně dobré vůle, psychoterapeutka a krizová interventka. Vystudovala na Univerzitě Karlově teologii, psychologii a speciální pedagogiku. Díky zaměstnání v běžné velké firmě zjistila, co v životě dělat nechce a začala hledat svou vlastní cestu. Studium teologie se jí stalo velkou láskou, a tak se rozhodla jít za hlasem svého srdce a stát se duchovní. Nebyla to lehká cesta, ale dneska už ví, že to jinak být nemohlo. Jako farářka slouží Bohu i lidem, křtí, oddává, vyprovází na poslední cestě a slouží bohoslužby. Od roku 2013 je členkou ústředního výkonného výboru Světové rady církví. Papež František ji za její ekumenickou činnost vyznamenal medailí a pozval ji, aby se jako jediná vysvěcená žena – duchovní – zúčastnila biskupské synody ve Vatikánu. Dál se vzdělává, snaží se rozšiřovat obzory a učí se jezdit na kole. Nedávno dokončila psychoterapeutický výcvik v rodinné terapii psychosomatických poruch. Je nadšenou čtenářkou všech žánrů, píše blog o životě farářky dnešní doby Deník farářky, který vyšel knižně a na nějž navazuje knižní rozhovor Zpověď farářky, který vychází v září 2023. V poslední řadě pořadu Stardance (v roce 2021) dotančila až do finále, ale jak sama uvádí: „Naštěstí jsem nevyhrála”. Nejvíc si odpočine v galerii na výstavě.

Zbigniew Jan Czendlik řečený Zibi je římskokatolický kněz polské národnosti působící v České republice a od roku 1992 děkan lanškrounský. Je mediálně známý zejména díky přátelským vztahům s řadou osobností z oblasti kultury, šoubyznysu a sportu. Působí rovněž jako moderátor, např. v pořadu Českého rozhlasu 2 Jak to vidí (2015) a moderoval rovněž cyklus Uchem jehly v České televizi (2011-2022).

Rád sportuje, dříve hrával fotbal, nyní se věnuje golfu, občas si zahraje tenis nebo zalyžuje. Aktivně se podílí na charitativních a sociálních projektech různého typu za účelem podpory seniorů či dětí s hendikepem. Je patronem psího útulku.

V říjnu 2016 vyšla kniha Zbigniewa Czendlika a Markéty Zahradníkové s názvem Postel hospoda kostel, za níž obdrželi cenu čtenářů v rámci soutěže Magnesia litera 2017. V roce 2018 vyšel polský překlad knihy Bóg nie jest automatem do kawy. Koncem roku 2018 se na trhu objevila kniha s přepisy rozhovorů s několika českými osobnostmi z pořadu Uchem jehly, jehož je Zbigniew moderátorem. Nese název Uchem jehly: Zbigniew Czendlik a jeho hosté. V roce 2020 pak vyšel také její 2. díl. A do třetice vyšla na podzim 2019 kniha Farská kuchařka, jíž je spoluautorem. V roce 2021 si zahrál po boku Bolka Polívky roli faráře ve filmu Gump-pes, který naučil lidi žít.

Délka: 90 min
Vstupné: 250–350 Kč

Deník farářky ZDE

Uchem jehly: Martina Viktorie Kopecká se Zbigniewem Czendlikem ZDE

Osmý večer StarDance XI: Scénický tanec – Martina Viktorie Kopecká a Marek Dědík ZDE

DVTV: Martina Viktorie Kopecká s Martinem Veselovský – Bůh má smysl pro humor, když si vybral mě. Bankomaty mě nebavily, říká mladá farářka ZDE

Zbigniew Czendlik: Na prvním místě musím být člověkem, pak farářem | Missio interview ZDE

Na co se u nás můžete dále těšit?

Karel Plíhal

24|10