Jiří Pasz, Martina Gebarová a Michal Raszka – Normální šílenství
15. listopad 2023 | 18:00
InspiroHub, Přednáška, Beseda | Poklad Ostrava-Poruba
InspiroHub
Vážení diváci, akce se z technických důvodů ruší. Děkujeme za pochopení.
Jste blázni nebo jste normální?! Pojďme diskutovat o duševním zdraví!
Poslední roky jasně ukázaly, že téma duševního zdraví řeší každý. A bude i v budoucnu, je to téma 21. století. Čtvrtina lidí během života zažije nějakou formu duševního onemocnění. Spousta jiných pocítí jejich náznaky nebo mírné formy. Duševní zdraví je stejně důležité jako to tělesné, přesto o něm mluvíme buď šeptem, nebo za zavřenými dveřmi — duševní nemoc v Česku pořád ještě smrdí blázincem.
Jak to vlastně dneska je s psychoterapií, blázincema nebo komunitní péčí? Proč je stigma psychických onemocnění pořád tak velké? Co prášky, jsou ok, nebo se jich máte bát? A budou už brzy léčit lidskou mysl psychedelika, světla a magnety?
Přijďte debatovat s našimi hosty: s fotografem, novinářem a spisovatelem Jiřím Paszem, který se ujal pro tentokrát role „blázna“, s klinickou psycholožkou a psychoterapeutkou Martinou Gebarovou a psychiatrem a psychoterapeutem Michalem Raszkou.
Jirka Pasz se narodil do hornické rodiny v Bludovicích, je první chlap, co nikdy nesfáral. Žije s ADHD a má zkušenosti s depresemi, úzkostmi a závislostmi. Dnes je novinář, fotograf a cestovatel, jedním z jeho témat je i duševní zdraví. O duševním zdraví a destigmatizaci vydal knihu Normální šílenství.
Martina Gebarová je klinická psycholožka a psychoterapeutka, zajímá se o neuropsychologii, diagnostiku, trénink paměti, baví ji objevovat všechno nové, účastní se klinických studií, např. využití virtuální reality v terapii nebo terapie psychedeliky. Vede skvělou partu lidí ambulance klinické psychologie KLINIPS ve Frýdku – Místku, kde se věnují dětem i dospělým. Michal Raszka je psychoterapeut, psychiatr, lektor, nadšenec pro zkoumání propojení těla a mysli. Dlouho působil v Třinci a pracuje v Centrum duševního zdraví ve Frýdku-Místku. Zabývá se úzkostmi, traumatem, duševní resiliencí či psychedeliky asistovanou terapií. Otužuje se. Zajímají jej i témata jako motivace a změny, práce s emocemi, mužské identity a spirituality, komunikace s lidmi s duševním onemocněním nebo neurovědní základy psychoterapie.
Délka: 90 min
Vstupné: 170 Kč, sleva 20 % student, senior