InspiroHub: Mára Holeček – Dotknout se horo-lezecké duše - DK Poklad Ostrava

InspiroHub: Mára Holeček – Dotknout se horo-lezecké duše

19. leden 2023 | 18:00

InspiroHub, Přednáška, Beseda | Divadelní sál

Mára Holeček je jedním z nejúspěšnějších a nejzkušenějších horolezců současnosti. Jeho doménou je alpský styl, tedy výstup, při kterém se k vrcholu postupuje bez umělého kyslíku a v malém počtu lidí. Jako první Čech v historii získal prestižního ocenění Piolet d’Or (tzv. Zlatý cepín), kterému se říká horolezecký Oscar. Několikrát také obdržel cenu Výstupy roku ČHS a Horolezec roku.

Mára přijede na setkání s vámi do Pokladu již podruhé a vlastně přesně po roce. Tentokrát bude povídat o tom, co jej (nás) žene vzhůru a jakou odpověď hledáme na vršku. Kde jsou hranice našich dovedností i představ? Jsou horolezci individualisti-sólisti, kámoši na laně nebo jak to vlastně všechno je? Nakolik současné borce ovlivňují předchozí generace lezců: svazují jejich rozhledy, zavazují je k něčemu, či v nich mohou hledat inspiraci? Odpovědi, skvělé fotografie a filmové záběry… to vše vás při setkání s Márou čeká.

Mára Holeček se jako horolezec zabývá objevováním nových výstupových směrů v nejvyšších horách světa. Leze od svých čtyř let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Od roku 2007 uspořádal nespočet horolezeckých expedic po celém světě. Má na svém kontě více než desítku prvovýstupů. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se pro něj staly také obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane. I přes rozdílné cíle, např. velké stěny, ledové a sněhové kopce nebo koktejl všeho dohromady – takzvané mixy, mají podle něj výpravy do hor společného jmenovatele: „Vyhledávat náročné lezecké terény v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí a nést s sebou akorát to, co naše záda unesou. A pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ Svým osobitým způsobem prezentace a přednášení získal řadu cen na mezinárodních i tuzemských festivalech.

Délka: 120 min
Vstupné: 200 Kč / 20% sleva senior, student (160 Kč)

Pronásleduj své sny

www.marekholecek.cz

Na co se u nás můžete dále těšit?

Karel Plíhal

24|10

Storytelling aneb probuďte v sobě vypravěče – Monika Nevolová

01|11 - 02|11

Kecy & politika NAŽIVO

02|10