Hudební Žně 2025 - DK Poklad Ostrava

Hudební Žně 2025

29. březen 2025 | 10:00

Hudba, Festival |

Zažijte třetí ročník multižánrového festivalu Hudební Žně, který pulzuje v samotném srdci Poruby.

Zveme vás na cestu plnou hudebních zážitků, které jen tak nikde neuslyšíte. Objevte něco nového, nechte se unést a zaposlouchejte se s námi…


Multižánrové hudební zážitky

Kapely, umělecké performance a netradiční spojení žánrů. Namícháme vám barevný koktejl s příchutí jazzu, indie popu, rocku, folku, ethna ale i klasické hudby, reggae a elektroniky. To vše v jeden den, za každého počasí a v komfortním zázemí Pokladu.

Pomyslnou patronkou festivalu je úchvatná socha Žní od Konráda Babraje, která vás přivítá ve foyer Pokladu. Socha se stala inspirací pro samotný název festivalu „Hudební Žně“.


Prozkoumejte interprety

Uvidíte například frontmana Tata Bojs Milana Caise a hudebního virtuóza Ondřeje Smeykala v unikátním projektu Gentleman sound. Toto hudební duo je po letech improvizace v různých uskupeních výběrem toho nejlepšího, co tyto dvě osobnosti baví, a tím je společná hudební imaginace, lyrika, improvizace.

Také se můžete těšit na Letní kapelu – projekt uznávaného hudebníka a výtvarníka Jaromíra 99, kterým v roce 2019 navázal na své úspěšné působení v kapelách Priessnitz, Umakart či Kafka Band.

A samozřejmě také nebude chybět nezapomenutelná afterparty s Malalata. Dvojice energický slovenských DJ´s vytvoří večer plný osobitých hudebních rytmů a setů s fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music.

A mnohem víc! Pořiďte si vstupenku na jedinečný hudební zážitek za výhodnou cenu.


Účinkující

Vilém Spilka Quartet

Vilém Spilka Quartet

jazz, folk, experimentální

Vilém Spilka Quartet

Vilém Spilka Quartet

jazz, folk, experimentální

Vilém Spilka Quartet se výrazně zviditelnil v roce 2016 debutovým počinem Podvod s jazzovými remaky písní Honzy Nedvěda, za které si také vysloužil nominaci na žánrovou cenu Anděl. Aktuální deska Čekání na Toma vyšla v listopadu 2019, obsahuje čistě autorský materiál, získala taktéž nominaci na Anděla, a navíc i cenu Českého rozhlasu za nejlepší jazzovou nahrávku roku 2019.

Hudba kapely funguje v klubu i na větších podiích, hrála např. na festivalech Brussels Jazz Weekend, Flower Fest Debrecen, Maraton Hudby Brno nebo Porta.

Obsazení kapely je:
Vilém Spilka (kytarista a mj. také umělecký ředitel festivalů JazzFestBrno a Struny podzimu, šéf jazzové katedry JAMU)
Radek Zapadlo – saxofony
Peter Korman – kontrabas
Martin Kleibl – bicí.

Kvarteto má za sebou mnohá vystoupení v klubech a na festivalech doma i v zahraničí (kromě zmíněných např. Cantina Bentivoglio Bologna, Jazz Goes To Town, JazzJam Cheb, Jazzinec Trutnov, Valašský špalíček aj.)

Štefan Štec & Fajta

Štefan Štec & Fajta

world music, folklor

Štefan Štec & Fajta

Štefan Štec & Fajta

world music, folklor

Štefan Štec je charismatický zpěvák rusínských lidových písní, který dokáže svým projevem strhnout davy. V roce 2018 vydal Štefan svůj debutový album s názvem Poleťiv by´m na kraj svita. Na tomto albu představil Štefan unikátní a starodávné písně ze slovensko-polsko-ukrajinského pohraničí nejen ve své tradiční formě, ale i ve stylu world music. Za svůj debut si Štefan Štec v listopadu 2019 převzal platinovou desku. Jak sám umělec říká, svou tvorbou by rád zboural hranice mezi státy, ale i propasti mezi lidmi. Druhé oceněné, rovněž platinové album z roku 2020 má název Duje vitor a Štefan na něm spolupracoval s kapelou Peter Bič Projekt, s Ľubicou Čekovskou či s britským producentem Eddiem Stevensem.Kdy se objeví třetí Štefanovo album? Na něj se můžete těšit koncem roku 2024. Ochutnávkou z něj je úplně nová píseň s názvem KarpaTY&JA, na které Štefan spolupracoval s rusínským rapperem HEKTORem.

Doprovodným hudebním tělesem Štefana Štece je kapela FAJTA, která vznikla v roce 2015 v Košicích jako tradiční lidová hudba Folklorního souboru Hornád. Během svého působení pocítili členky a členové kapely potřebu vykročit ze žánru tradiční lidové hudby a rozprostřít svá muzikantská křídla směrem k world music. Od té doby je FAJTA neoddělitelnou součástí koncertů Štefana Štece.

FAJTA – obsazení kapely:

Dominik MANIAK – 1. housle
Martina BABINČÁKOVÁ – 2. housle
Matúš LIZÁK – viola
Dominik KORYTKO – klavír, kytara
Ivana HARACHOVÁ – cimbál
Martin MRAŽÍK – akordeon, cajon
Viliam GREGA – kontrabas

Clarinet Factory

Clarinet Factory

klasická hudba, jazz, world music

Clarinet Factory

Clarinet Factory

klasická hudba, jazz, world music

Clarinet Factory během své dosavadní kariéry spolupracovali také s Bobby McFerrinem, Janou Koubkovou, Filharmonií Brno, PKF Prague philharmonia, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Radkou Fišarovou, Ivou Bittovou; s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou ve společném projektu Eternal Seekers, ale i Tata Bojs, Floexem či Joe Achesonem z Hidden Orchestra. V řadě site specific vystoupení spolupracovali s intermediálním umělcem Petrem Niklem a legendárním perkusionistou Alanem Vitoušem. Od alba Pipers je pravidelným hostem producent Milan Cimfe.

  • první český soubor, který se nominoval na showcase: Internationale Kulturbürse Freiburg (2023), Classical: NEXT v Rotterdamu (2019), Mundial Montréal v Kanadě (2018)
  • Album Pipers (*2020) oceněno dle WMCE jako 22. nejlepší album roku (ze 708 nominací)
  • vítězové Classic Prague Awards v kategorii Crossover (2017)
  • hosté pražského vystoupení Bobbyho McFerrina (2009 + 2015)
  • vítězové silně obsazené soutěže International Songwriting Competition v Nashvillu (USA) – 2005.Počátky čtyřčlenného hudebního tělesa Clarinet Factory se datují do roku 1994, do doby studií všech členů na pražském AMU. Tehdy byla doménou čtveřice Jindřich Pavliš, Vojtěch Nýdl, Luděk Boura a Petr „Pepíno“ Valášek především interpretace klasiky a jazzu. Clarinet Factory se ale brzy posunuli k experimentům napříč hudebními žánry, od aranžování ke komponování, k touze hudbou sdělovat a komunikovat nezávisle na žánrech či generační příslušnosti.

Mezi další milníky v kariéře Clarinet Factory patří hudba k filmům Night Watch (*2022) režiséra Johna Stevensona, nominovaného na cenu britské filmové akademie BAFTA v kategorii krátký animovaný film, Smrtelné historky – část Maják (*2016) režiséra Jana Bubeníčka, či vítězství v prestižní soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu se skladbou Orlík.

Od roku 2019 vystupují Clarinet Factory pravidelně v divadelním představení spolku JEDL „Pan Pros“, devět let (2014-2023) vystupovali s taneční skupinou VerTeDance ve společném projektu „Korekce”, který sklízel skvělé recenze doslova po celém světě a získal mnoho prestižních cen. (CENA ČESKÁ DIVADELNÍ DNA 2016, TANEČNÍ INSCENACE ROKU 2014 / HERALD ANGEL AWARD 2015 / MESS FESTIVAL AWARD 2015 …)

Clarinet Factory jste mohli vidět na:

2023: Rock for People s PKF Prague Philharmonia
2021: samostatný koncert v rámci festivalu Terras sem Sombra (PT)
2019: koncert s Plzeňskou filharmonií, Classical: NEXT showcase (NL); tour Kanada
2018: tour Francie, Belgie; koncert pro Českou filharmonii; showcase Mundial Montréal (CA) 2017: Ruse Festival (BG); Théatre des Abbesses, Paris (FR); Colours of Ostrava
2016: Pražské jaro; Aux heures d’été, Nantes (FR); Japonské tour (Korekce)
2015: Red Sea Jazz Festival (IL); Bobby McFerrin, Praha; WOMEX showcase (HU)
…Jazzlent Maribor (Slo), Jazz Peak Sofia (BG), Mitte Europa (D), Inalfa festival (NL) a dalších

 

Laura Weng

Laura Weng

indie pop

Laura Weng

Laura Weng

indie pop

Slovenská zpěvačka Laura Weng se od roku 2014 postupně prezentovala na různých pódiích a festivalech, v posledních letech především v úloze vokalistky. Od menších pódií až po O2 arénu v Praze (kde vystupovala už 5krát) se Laura Weng pomalu propracovala až ke kroku, kdy v roce 2021 (v den svých narozenin) vydala svůj debutový singl Boy on the street.

Této narozeninové tradici zůstala věrná, protože v ten samý den – jen o dva roky později – vydala svůj první album AURA. Album obsahuje 8 skladeb ve slovenském i anglickém jazyce, přičemž všechny písničky produkoval slovenský producent Jureš Líška, známý z kapely Fallgrapp. Dva dni před vydáním celého alba vyšel ve slovenštině jako ochutnávka singl Depress. Laura zůstala věrná nejen narozeninovým datům, ale i své kmenové muzikantské sestavě Peter Kunzo (kláves), Mattias Müller (bicie) a Miloš Bulík (basa). Na albu však najdeme i pár nových jmen: hostování ve skladbě Goddess se zhostil trumpetista Michal Cálik a v skladbě Rosesecco featuje mladý slovenský zpěvák The Curly Simon. Prezentace celého alba s kapelou zazněla poprvé na festivalu Sharpe v podobě neotřelého propojení elektroniky a živých hudebních nástrojů (Peter Kunzo – klávesy, Mike Bobula – kytara, Miloš Bulík – basa a Luboš Ambrozai – bicí).

Později se Laura Weng představila i v klubu Šafko, v Manifestu, v Nové Cvernovce, na festivalu Ženy víno funk v Pezinku nebo na festivalu Uprising 2023. Mezitím Laura vydala další singl Holy2000 a plánuje postupně vydávat i další nové skladby v podobě singlů různých hudebních žánrů.

Malalata

Malalata

elektronika, balkan beats, reggae, world music

Malalata

Malalata

elektronika, balkan beats, reggae, world music

Hudební projekt MALALATA působí na scéně již 14 let a je synonymem pro jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, reggae a world music.

Dvojice slovenských DJs spojuje tyto rytmy do osobitých hudebních setů, které doplňuje o nakažlivě energickou performance.

Pod taktovkou MALALATA pulzovali nejen kluby v různých evropských zemích, ale i ve vzdáleném Japonsku nebo Mexiku. Svojí neopakovatelnou show roztancovalo duo MALALATA festivaly Colours of Ostrava, Pohoda, Grape nebo Uprising a účinkovalo na jednom pódiu s takovými esy jako například Parov Stelar, Goran Bregović, Shantel, Mahala Rai Banda či Fanfare Ciocarlia.

Od roku 2011 baví MALALATA českou a slovenskou scénu žánrovou party Balkan Bashavel, která si svou unikátní atmosférou získala tisíce věrných fanoušků.

Letní kapela

Letní kapela

folk, blues

Letní kapela

Letní kapela

folk, blues

Letní kapela je projektem uznávaného hudebníka a výtvarníka Jaromíra 99, kterým v roce 2019 navázal na své úspěšné působení v kapelách Priessnitz, Umakart či Kafka Band. Přesto nové hudební uskupení nalezlo rychle svůj svébytný zvuk, který společně s Jaromírovým osobitým projevem dopomohl ke štědrému přijetí publikem.

Skupině se tak podařilo etablovat na české klubové i festivalové scéně. Posluchači oceňují především svébytný a přímočarý sound kapely a celkovou atmosféru písní, která má evokovat život a přírodu Jeseníků/Rychlebských hor, se kterým jsou hudebníci spjatí.

Letní kapelu tvoří:

Jaromír 99 – zpěv
Zdeněk Jurčík – bicí, perkuse, zvonkohra, zpěv

Apostolos Joanidis – kytara

Lukáš Morávek – kytara, trubka, zpěv

Petr Weiser – basová kytara, housle, zpěv

Vojtěch Šeliga – klávesy

Gentleman Sound – Milan Cais & Ondřej Smeykal

Gentleman Sound – Milan Cais & On...

improvizace, ambient, rytmy

Gentleman Sound – Milan Cais & Ondřej Smeykal

Gentleman Sound – Milan Cais & Ondřej Smeykal

improvizace, ambient, rytmy

Milan Cais – bicí/zpěv
Ondřej Smeykal – didgeridoo

Společné performance dvou vizuálních umělců a hudebníků začínají svou historii na přelomu tisíciletí, od kdy se setkávají na podiu a v galeriích.
Jejich hudební tvorba je rozprostřena od lyrického ambientu až po radikální rytmické vlny, nechybí smysl pro humor.
Zatímco se Milan Cais může rozprostřít ve vokálních výletech a gradujících rytmech, Ondřej Smeykal prozkoumává soudobé způsoby rozeznění australského didgeridoo a archaického gongu.

Gentleman sound je po letech improvizace v různých uskupeních výběrem toho nejlepšího, co tyto dvě osobnosti baví, a tím je společná hudební imaginace, lyrika, improvizace.

Přijďte se nechat unést.

O festivalu

O hudebním festivalu

O hudebním festivalu

O hudebním festivalu

O hudebním festivalu

Proč Žně?

Nechceme splynout s davem a zařadit se mezi běžné hudební festivaly. Chceme být výjimeční!

A proto s našimi hudebními dramaturgy v Pokladu tvoříme multižánrový hudební zážitek s inteligentní hudbou. Symbióza jazzu, folku, world music, folkloru, vážené hudby, funky, rocku, popu i elektroniky. A to vše v kulturním prostředí Pokladu.

Pomyslnou patronkou festivalu je úchvatná socha Žní od Konráda Babraje, která vás přivítá ve foyer Pokladu.

Letos se můžete těšit na třetí ročník tohoto nevšedního hudebního festivalu.

Kde? 

Festival se koná na několik scénách v moderně zrekonstruovaném Pokladu v Ostravě-Porubě.

Prostory jsou vyladěny do čistého a příjemného prostředí s minimalistickými prvky a špičkovou technikou. Čekají vás hudební zážitky v kulturním prostředí za každého počasí s komfortním zázemím.

Pro koho?

Hudební Žně jsou pro každého posluchače, který si rád poslechne svou oblíbenou kapelu, ale zároveň má chuť objevovat nové hudební světy. Festival je pro celou rodinu – děti, studenty, seniory i zdravotně znevýhodněné (jsme bezbariéroví).

Praktické informace

Praktické informace

Praktické informace

Praktické informace

Poklad 

Prostory Pokladu jsou vyladěny do čistého a příjemného prostředí s minimalistickými prvky a špičkovou technikou. Čekají vás hudební zážitky v kulturním prostředí s komfortním zázemím.

Doprava 

  • AUTEM | parkování zdarma v parkovacím domě vedle Pokladu či na veřejných parkovištích v okolí Poruby.
  • BUS | Alšovo náměstí (3 min pěšky)
  • TRAM | Fakultní nemocnice (9 min pěšky)
  • Sdílená kola a elektro koloběžky (stanice před Pokladem)

Jídlo a pití  

V rámci festivalu pro vás máme připravenou bohatou nabídku občerstvení.

Vstupenky

Vstupenky

Vstupenky

Vstupenky

Celofestivalová vstupenka 490 Kč (1. vlna)

Slevy
Děti do 3 let ZDARMA
Děti a mládež 4-10 let 50 Kč

Playlist

Playlist

Playlist

Playlist

Zaposlouchejte se s námi na Spotify. 🎧