Dominika na cestě: Sama v Saúdské Arábii, InspiroHub - DK Poklad Ostrava

Dominika na cestě: Sama v Saúdské Arábii, InspiroHub

3. duben 2024 | 19:00

InspiroHub, Přednáška, Beseda | Divadelní sál

Vážení diváci, náhradní termín představení, které se mělo konat 29. 1. 2024 se uskuteční 3. 4. 2024 v 19:00. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Pokud vám náhradní termín nevyhovuje, vstupenky můžete vrátit do 1. 3. 2024. Více informací zde. Omlouváme se za komplikace, děkujeme za pochopení.


Dominika Gawliczková – cestovatelská přednáška české cestovatelky, spisovatelky a motorkářky.

10 000 kilometrů, 6 měsíců, 5 zemí, 39 obědů a večeří s místními, 16 návštěv u nich doma, 926 volání k modlitbě, 8 vodních dýmek, 4 skleničky vína, 1 ramadán, 1 pokuta

Saúdská Arábie se rychle otevírá. Počet poprav se ale téměř zdvojnásobil. Jak to jde dohromady? Nahlédněte za vysoké zdi saúdskoarabských domů – co se stane, když Saúdky vytáhnou zakázaný alkohol, co skrývají před rodinou, co si myslí o homosexuálech a je cool mít čtyři manželky?

Zahalené ženy, popravy a strach bylo to první, co přišlo na mysl. Když se česká cestovatelka Dominika Gawliczková vydala sama na motorce do Saúdské Arábie, jedné z nejuzavřenějších zemí světa, počítala s tím, že ji možná nepustí přes hranice. Netušila, že na ni čeká snové dobrodružství jako ze starých knih nebo akčních filmů. Zažila, jak tráví čas bohatá saúdskoarabská smetánka, stanovala na rozstříleném ostrově, v poušti hledala zatoulanou antilopu, vloupala se do zavřené restaurace a před vedrem se schovala v lednici v náklaďáku. Ty nejzajímavější momenty se ale odehrávaly jinde, při klidném popíjení čaje a kávy s místními rodinami u nich doma.

Dominika Gawliczková

Svět poznává pomalu, s otevřeností a vtipem. Sólové jízdy ji pokaždé zavedou k neobyčejným lidem a pozoruhodné situace popisuje s láskou pro detail.

Na motorku poprvé nasedla ve 13 letech. Ve svých devatenácti letech absolvovala cestu na malém motocyklu z Česka až do Portugalska (celkem najela bezmála deset tisíc kilometrů). Následujícího roku cestovala po severu Evropy. Z těchto dvou cest později vznikla kniha Dominika na cestě (2015). Roku 2014 absolvovala cestu do Kyrgyzstánu. Následujícího roku projela spolu s expedicí Transtrabant, kterou vedl její přítel Dan Přibáň, napříč Austrálií a Tichomořím. V letech 2016 až 2017 strávila deset měsíců na cestě na malém motocyku z Kolumbie do Uruguaye. Tuto cestu popisuje ve své druhé knize Dominika na cestě Jižní Amerikou (2018). V květnu 2019 se vydala na cestu po Japonsku. Její aktuálně poslední cesta v roce 2023 po Saudské Arábii a po Arabském poloostrově byla jedna velká úžasná jízda.


Délka: 90 min

Vstupné: 280,- v předprodeji; 330,- v den konání na místě / 20% sleva student, senior

Zajímají vás další cestovatelské přednášky, besedy nebo pohybové workshopy?

Na co se u nás můžete dále těšit?

Storytelling aneb probuďte v sobě vypravěče – Monika Nevolová

01|11 - 02|11