Templfest Ostrava 2024 - DK Poklad Ostrava

Templfest Ostrava 2024

2. březen 2024 | 16:00

Hudba, InspiroHub, Přednáška, Beseda, Festival | Divadelní sál

11. ročník multižánrového festivalu křesťansko-židovské kultury a dialogu Templfest Ostrava 2024 je tady! Nově v prostorách Pokladu a ve spolupráci s projektem InspiroHub.

Bohatý hudební program, inspirativní přednášky a debaty. Ponořte se do hledání společných kořenů a hodnot v atmosféře plné inspirace.

Na hudebním pódiu se představí slovenský Mojše band, Ostrava Klezmer Band s vynikající sólistkou Johanou Černohorskou a ostravský Komorní sbor Petry Kubenkové. Těšit se můžete také na magické provedení vysoce oceňovaného alba „LAILA TOV“ v podání Marie Puttnerové a Petra Uviry.

Debata s Jakubem Szántó a Pavlem Pawluschou Novotným nás zavede do Izraele, Palestiny a dalších blízkovýchodních souvislostí. Přednáška Pavla Hoška o chasidském judaismu nám otevře pohled na to, jak tento směr může oslovovat i v dnešní době.

Celým programem vás provedou známí ostravští herci Jiří Sedláček a Vladimír Polák.

Přijďte se zastavit, radovat a přemýšlet společně s námi na Templfestu 2024!

Délka akce: 6 hodin
Na akci se vztahují slevy.

Řečníci

Jakub Szántó a Pavel Pawluscha Novotný

Jakub Szántó a Pavel Pawluscha No...

Jakub Szántó a Pavel Pawluscha Novotný

Jakub Szántó a Pavel Pawluscha Novotný

Jakub Szántó a Pavel Pawluscha Novotný, zkušení odborníci, reportéři, spisovatelé a dlouholetí přátelé, nás na letošním Templfestu zavedou na Blízký východ. Při jejich přednášce a debatě se zaměříme na Izrael a Palestinu, přiblížíme různé perspektivy a zkušenosti z této oblasti. Přijďte si vychutnat jejich autentické vyprávění, kde sdílejí nejen odborný pohled, ale i osobní příběhy z cest.

 

Jakub Szántó

Jako televizní reportér začal Jakub Szántó (*1977), pracovat v roce 1999. Původně začínal na TV Nova, v roce 2006 přešel do České televize. Mezi lety 2013 a 2018 působil jako její první stálý zpravodaj na Blízkém východě, na který se ve své kariéře soustředí. Na zpravodajském postu pobýval se svou ženou, novinářkou a úspěšnou televizní scenáristkou Lenkou Szántó, a syny Eliášem a Benjaminem. Je laureátem Novinářské ceny 2014 za zpravodajské pokrytí majdanské revoluce na Ukrajině a od roku 2017 také nejprestižnější novinářské Peroutkovy ceny. Za svou literární prvotinu Za oponou války (Argo, 2018), která popisuje zkušenosti z válek, převratů a revolucí, obdržel v roce 2019 cenu Magnesia Litera. Jakub Szántó vystudoval na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a moderní dějiny na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Studia ukončil doktorátem z moderních dějin na Univerzitě Karlově.

 

Pawluscha, občanským jménem Pavel Novotný (*1969), po formativním dětství stráveném na pražském sídlišti studoval makroekonomii a později i religionistiku. Přezdívku si přivezl z Ruska, kde koncem 80. let pracoval na stavbách. Dočasně si vydělával jako hrobník, dispečer nebo copywriter a pokoušel se (neúspěšně) prorazit jako hudebník. Duší neklidný reportér působil nebo publikoval v mnoha českých médiích, nejdéle ale pracoval v Lidových novinách a MF Dnes. Stihl poslední fázi balkánských válek, později dostal šanci navštívit desítky zemí na Blízkém východě, v Asii, Africe i Latinské Americe.

Pavel Hošek

Pavel Hošek

Pavel Hošek

Pavel Hošek

Pavel Hošek (*1973) vystudoval Evangelickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy, kde od roku 2006 působí jako vedoucí katedry religionistiky. V roce 2005 byl ordinován kazatelem Církve bratrské. Od roku 2014 působí také jako viceprezident České křesťanské akademie. V roce 2017 byl jmenován profesorem. Zabývá se vztahem teologie a kultury a religionistickým výkladem krásné literatury, zejména v díle C. S. Lewise, J. R. R. Tolkiena, Jaroslava Foglara, E. T. Setona a nejnověji také v příbězích chasidských vypravěčů. Je ženatý, má čtyři děti a ve volných chvílích s nimi podniká dobrodružné výpravy do přírody. Na své přednášce nás zavede do fascinujícího světa chasidských židů a jejich myšlení.

Jiří Sedláček a Vladimír Polák

Jiří Sedláček a Vladimír Polák

Jiří Sedláček a Vladimír Polák

Jiří Sedláček a Vladimír Polák

Moderátorské duo složené z ostravských hereckých osobností Jiřího Sedláčka a Vladimíra Poláka nás provází na Templfestu již od prvního ročníku. Jejich unikátní styl moderace nás baví a propojuje jednotlivá vystoupení svými glosami, vtipy a myšlenkami. Jejich chytrá a vtipná prezentace poutá pozornost posluchačů a přispívá k celkovému zažitku. Přijďte si užít nejen kvalitní hudbu a zajímavé přednášky, ale také zábavnou a poutavou moderaci od tohoto skvělého dua.

 

Jiří Sedláček

Narozen v roce 1964. Po absolutoriu herectví na brněnské JAMU se vrátil do rodné Ostravy a stihl nazkoušet jednu inscenaci v Divadle Petra Bezruče, než dostal nabídku vlastního místa v naší pánské šatně… a tak jej od roku 1987 v těch pánských šatnách najdete. Byť si Jirku nejspíš spojujete především s komickými rolemi, má na svém hereckém kontě opravdu širokou škálu nejen co do počtu, ale i žánru. Srdce publika si získal především coby Kjell v Ellingu a Kjellovi, neodolatelný lamač srdcí Bejby v Šakalích letech či nesoudný milovník Falstaff ve Veselých paničkách windsorských. Nejen v poslední zmíněné inscenaci jste si mohli povšimnout Jirkova hudebního génia, jejž uplatňuje především v kapele Moby Dick & Big George. Krom hudby je nadšeným fotografem a básníkem věnujícím se svému vlastnímu „sebebavismu“.

 

Vladimír Polák

Vladimír Polák se narodil roku 1977 v Ostravě. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a v letech 1993–1995 získal stipendium od Českého literárního fondu na základě hostujících rolí v Národním divadle moravskoslezském. Po dokončení studia v roce 1995 u NDM získal angažmá, kde působí dodnes. Nedávno přijal nabídku angažmá v divadle Mír. Byl oceněn cenou Českého divadla agentury Foibos v rámci přehlídky profesionálních divadel v Praze za roli Hitlera v inscenaci Juraje Deáka Mein Kampf (Můj boj). Působí také jako komik, moderátor, producent a politik. Od roku 2002 je členem zastupitelstva Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. V televizi jste jej mohli spatřit v několika filmech (např. Ostravak Ostravski) či v pořadech a seriálech České televize. Vystupuje v improvizační show Tři Tygři. Hraje na piano, kytaru a ukulele, věnuje se aikidu, nohejbalu, sportovní střelbě a byl zvolen také k výkonu sňatků jakožto oddávající.

Kapely

Mojše band

Mojše band

Mojše band

Mojše band

Mojše Band pod vedením slovenského skladatele a multiinstrumentalisty Michala Paľka je autentický hudební soubor reprezentující židovskou hudební tradici ze Slovenska. Dnes už má jasné postavení na evropské scéně díky inovativnímu pohledu na židovské dědictví zvláště z regionů bývalého Uherska. Mojše Band účinkoval doposud na mnohých prestižních scénách jako Jewish Culture Festiwal Krakow, KlezMORE – Wien, Tachana HaRishona – Jeruzalem, Simcha – Wroclaw, Pohoda, Sziget, Czech Music Crossroads a mnohé další. Kapela absolvovala koncertné turné v Německu, Holandsku, několikrát v Poľsku a Izraeli. Mezi významné spolupráce patří spolupráce s Abraham Geiger Collegue v Berlíne, či komunitou Beit – Krakow. Mojše Band je finalistům Celosvětové soutěže židovské hudby v Amsterdame v roku 2017 a držitelem prestižní Youtube Award této soutěže v letech 2018 a 2019.

Marie Puttnerová a Petr Uvira

Marie Puttnerová a Petr Uvira

Marie Puttnerová a Petr Uvira

Marie Puttnerová a Petr Uvira

Marie Puttnerová a Petr Uvira – LAILA TOV

Zpěvačka Marie Puttnerová, pohybující se po české hudební scéně v originálních sestavách Jablkoň, Půljabkoň a Zvíře jménem Podzim a Martin Novák (Robert Křesťan & Druhá tráva, Lanugo, Blue Shadows, Jaromír Honzák Quintet, Baromantika, David Dorůžka Trio) se propojili, aby vytvořili společný́ hudební́ svět tvořený nejen autorskými písněmi Puttnerové, ale i svět, ve kterém mohou zaznít střípky zhudebněné́ poezie křehkého Jana Zahradníčka či surreálního Vlastimila Třešňáka. Poté, co ke spolupráci přizvali opavského kytarového kouzelníka Petra Uviru (Ladě, Heimat, Jitka Šuranská, Vladivojna la Chia), došlo ke společné́ symbióze lidských hlasů a elektrických kytar, které podmanivým a naléhavým způsobem posouvaly pomyslné́ hranice folku.

V roce 2022 však došlo k zásadnímu propojení s britským producentem Eddie Stevensem (Druhá tráva, Jana Kirschner, Roisín Murphy, Moloko), díky kterému vyšlo 21. dubna 2023 debutové album Puttnerové s názvem Laila tov. Oslovili jej především s představou dalšího uměleckého posunu, jehož je Stevens zaručeným garantem. Původní zvuk tria se společným tvořením skutečně proměnil, a tak se kapela rozšiřuje o čtvrtého člena, skladatele, klavíristy a hráče na syntezátory, Martina Brunnera (Martin Brunner Trio, The Prague Six, Markéta Foukalová, Klara & The Pop, Lenka Dusilová, Beata Hlavenková). Na Templfestu vystoupí s Petrem Uvirou.

Ostrava Klezmer Band

Ostrava Klezmer Band

Ostrava Klezmer Band

Ostrava Klezmer Band

Ostrava Klezmer Band s vynikající sólistkou Johanou Černohorskou je originálním uskupením hudebníků z oblasti klasické hudby, jazzu a folklóru, které spojil společný zájem o interpretaci židovské hudby střední a východní Evropy zvané klezmer. Právě široký stylový záběr členů přispívá k originalitě hudebních aranžmá souboru. Jednotliví hráči působí jak pedagogicky např. na gymnáziu nebo ZUŠ, tak umělecky v profesionálních hudebních tělesech jako je např. Národní divadlo moravskoslezské. Jejich společné muzicírování odpovídá spiritu samotné klezmerové hudby. Hrají ve svém volném čase, když je to baví, nebojí se improvizace a hledání nových vyjadřovacích prostředků. Program koncertu se pohybuje na pomezí dvou světů-tradičního, zastoupeného převážně v tancích, a nové “americké“ vlny.

Členové:

Housle: Jaroslav Podžorski,
Akordeon: Anežka Gebauerová
Piano, cajon: František Panáček
Klarinet: Ondřej Janča
Basa: Přemysl Mixa
Zpěv Johana Černohorská

Komorní soubor Petry Kubenkové

Komorní soubor Petry Kubenkové

Komorní soubor Petry Kubenkové

Komorní soubor Petry Kubenkové

Petra Kubenková vystudovala Církevní konzervatoř v Opavě obor varhany a liturgický trojobor (zpěv, dirigování, gregoriánský chorál), následně pokračovala ve studiu sólového zpěvu u Mgr. Barbory Baranove. Je učitelkou ZUŠ Dobroslava Ludmily, ZŠ Svinov a dirigentkou a hlasovou poradkyní několika sboru – DPS Zvonoklíček, jeho přípravný sbor Malošci, Ženský pěvecký sbor Svinov a sbor u Katedrály Božského Spasitele. Se svým komorním sborem se zaměřuje na interpretaci židovské hudby. Za její práci ji byl údělem stříbrný odznak Unie českých pěveckých sboru.