Plejtvák – Cabaret Calembour, Praha
23. březen 2023 | 20:00
Divadlo | Divadelní sál
Milan Šotek, Cabaret Calembour, Praha
2. hra DP Poklad alternativní komorní scéna
Hra, jíž chybí sedm obrazů
Doktor Struna, český vlastenec, přispěje zásadním dílem na zakoupení kostry plejtváka myšoka pro právě budované Národní muzeum. Po řadě eskapád – kosti plejtváka je nutno odmastit v nedaleké Ringhofferově továrně – má být skelet konečně umístěn do nové budovy. Tu za Strunou přichází prostředník ředitelství muzea, Malajel, s neradostnou zprávou, že se kostra se do muzea nevejde, je třeba ji zkrátit o sedm ocasních obratlů. Začíná boj mezi Strunou a Malajelem o sedmero obratlů. Vedlejší dějová linka se pak točí kolem komponování oslavné „Ódy na plejtváka“ a vztahu Strunovy služtičky k mladíkovi Karuzelskému, jenž vlastnoručně pohání druhou pražskou senzaci roku 1893, kterou je kolotoč na Královských Vinohradech (dnes známý jako kolotoč na Letné). Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů.
Hra získala Cenu Alfréda Radoka za Nejlepší původní českou hru 2013.
Hrají: Ivan Lupták j. h., Lucie Polišenská, Jiří Suchý z Tábora, Igor Orozovič
Režie: Milan Šotek
Hudba: Igor Orozovič
Délka představení: 1 hodina 45 minut, bez přestávky
Premiéra: 19. února 2013
Co znamená calembour (čti kalambúr)?
Soubor se prezentuje rafinovaným slovním humorem a jazykovou hrou. To také odráží zvolený název souboru. Kalambúr (z francouzského calembour) je věta nebo sousloví, které má několik různých významů. Jednotlivé významy se buď vůbec neliší svou výslovností, nebo se významy liší různým přízvukem nebo rytmem (dělením slov). Správný význam lze obvykle určit z celkového kontextu. Příkladem jsou slovní hříčky založené na zvukové podobnosti či totožnosti významově odlišných slov typu Bělá se květ / Bělásek vět (Vítězslav Nezval), Nač lunu / na člunu (Cabaret Calembour).
O souboru:
Cabaret Calembour je pražský divadelní soubor, který vznikl v roce 2009 a zaměřuje se na původní uměleckou tvorbu – autorské divadlo a rozvíjí tradice českého literárního kabaretu.
Zakladatelé Milan Šotek, Igor Orozovič a Jiří Suchý z Tábora, si jeho prostřednictvím odskakují „z velké na malou“ – tedy z velké činohry (Národní divadlo, Praha) k poetice divadel malých forem i k tradici českého literárního kabaretu. Samozřejmostí se stala živá hudba Orchestru Calembour a „girls“ nejen pro pánské oko – Lucie Polišenská a Kristýna Farag, která od sezony 2017/2018 nahradila Kláru Suchou, jež si odskočila z velké činohry na mateřskou. Soubor působí na českých jevištích od roku 2009 a za tu dobu je ověnčen dvěma Tučňáky a jedním Radokem.
Milníky:
Hra Borůvčí Milana Šotka byla oceněna v rámci užšího finále Ceny Evalda Schorma 2008.
Cabaret Calembour získal cenu ČESKÝ TUČŇÁK 2010 a 2012 v oboru Mladé divadlo.
V červnu 2012 pořídila Česká televize záznam Čertovské kvidoule (Borůvčí) v rámci cyklu Zveme vás do divadla (první uvedení: 15. prosince 2012 na ČT2). Již před tím, v dubnu 2011, vznikla rozhlasová adaptace Borůvčí v původním obsazení (režie: Michal Bureš, první uvedení: 26. června 2011 na ČRo3.)
V květnu 2014 a v březnu 2015 vznikly nahrávky speciálních Kalavečerů na vlnách pro Český rozhlas 3 – Vltava (cyklus Kabaret v éteru).
Plejtvák Milana Šotka získal Cenu Alfréda Radoka za Nejlepší původní českou hru 2013.
V létě 2016 byl Cabaret Calembour součástí expozice Národního muzea o historii kabaretů v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích jako reprezentant současného kabaretního umění.
Recenze:
Více:
Vstupné: 390-490 Kč
MOŽNOST SLEVY
Sleva 20 % pro děti do 15 let, studenty (ISIC nebo jiný studentský průkaz), seniory nad 65 let, TP
Slevy 50 % pro ZTP, ZTP/P (i doprovod 50 %)
Slevy lze uplatnit pouze při koupi vstupenek v pokladně Akordu nebo Pokladu a vztahují se na 2. a 3. cenové pásmo.