Ladislav Špaček - Etiketa ve zkratce - DK Poklad Ostrava

Ladislav Špaček – Etiketa ve zkratce

27. říjen 2022 | 19:00

Přednáška, Pro seniory | Divadelní sál

Vstupenky na původní přednášku Etiketa není věda (původní termín 20. 12. 2020, Akord) zůstávají v platnost i pro tento termín přednášky, která se uskuteční v Pokladu. V případě vrácení vstupenek najdete informace ZDE.

Etiketa ve zkratce aneb Umění společenského vystupování

Podle Jiřího Gutha-Jarkovského je „slušnost člověku vrozená, ale zdvořilosti se musíme učit“. Naše společenské vystupování je nejlepší reprezentací naší osobnosti, ale i firmy nebo úřadu, vytváří lepší podmínky pro úspěšná jednání a vzbuzuje důvěru našeho okolí. Zběhlost v pravidlech společenského chování není archaismus doby Gutha-Jarkovského, je to každodenní praktická potřeba v profesním, společenském i osobním životě. Pravidla etikety se stále proměňují, tak jak se proměňuje lidská společnost, proto je nutné je znát a uplatňovat. Etiketa je dnes předpokladem úspěchu v profesním, společenském i osobním životě.

V naší přednášce se zaměříme na nejdůležitější oblasti společenského chování:

  • oblékání se všemi detaily (společenské oblečení a business dress code, praktické rady pro muže i pro ženy),
  • kontaktní situace (představování, zdravení),
  • společenské akce a účast na nich, pozvánky a jak jim rozumět
  • etiketa běžných každodenních situací (na ulici, ve výtahu, v autě, v restauraci, v divadle).

Ladislav Špaček, původním povoláním pedagog. Vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1990–1992 byl redaktorem a moderátorem Československé televize. Od roku 1992 působil téměř jedenáct let na Pražském hradě jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Účastnil se bezpočtu vrcholných společenských událostí, jako doprovod prezidenta republiky navštívil více než 50 zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů a členů královských rodin. Je autorem a protagonistou televizního seriálu Etiketa a na toto téma napsal již řadu knih: Etiketa, Velká kniha etikety, Nová velká kniha etikety, Komiksová etiketa, Etiketa do kapsy, Business etiketa a komunikace. Dále je autorem hry Starling aneb Etiketa hrou, etikety pro teenagery Špaček v porcelánu a etikety pro dívky Tereza či knihy vzpomínek Deset let s Václavem Havlem. Pro děti napsal tři úspěšné knihy etikety Dědečku, vyprávěj, Dědečku, ještě vyprávěj a Dědečku, už chodím do školy. Originálním způsobem, pouze formou fotografií, přiblížil čtenářům etiketu v česko-anglické publikaci Obrazová etiketa. Velkým dílem je čtyřsetstránková ETIKETA, moderní etiketa pro každého. V posledním roce vydal etiketu pro školáky Rokovy výlety do historie a příručku Etiketa obchodníka. Působí jako konzultant v oboru komunikace a etikety, pořádá přednášky pro top manažery firem a úřadů.

Na co se u nás můžete dále těšit?

Karel Plíhal

24|10