InspiroHub: Marián Polák: Jeseníky – království horské divočiny - DK Poklad Ostrava

InspiroHub: Marián Polák: Jeseníky – království horské divočiny

21. březen 2023 | 18:00

InspiroHub, Beseda | Kino

Filmové promítání s besedou. Autor filmu Planeta Česko Marian Polák dokončil další úžasný dokumentární film o jedinečné horské přírodě Jeseníků. Film, který doslova voní divočinou!
Dopřejte si silný zážitek vzácných okamžiků z proměn nálad krajiny a skrytého chování zvířat. Kameramani přespávali přímo v horách pod širým nebem a šplhali v obtížném horském terénu, aby zachytili zvířata, která jste možná jako běžní návštěvníci hor zatím neměli šanci potkat. Film doprovází originální a netradiční hudba a komentář oblíbeného herce Miroslava Táborského.
Přijďte, jelikož takto zblízka ještě jesenickou přírodu neviděli!

Po promítání bude následovat beseda s autorem a režisérem filmu Marianem Polákem.
Dozvíte se například, jaké je to natáčet v krajině, která je charakteristická rozmanitým terénem a změnami počasí, či jak dlouho se takový časosběrný dokument natáčí a jaká úskalí na filmaře čekalo. Prostor bude také na vaše dotazy a postřehy. Těšíme se na vás!

Marián Polák je režisér, kameraman a producent, který se specializuje zejména na přírodopisné a vědecko-populární dokumentární filmy. Za dokument Živý obraz lepšího světa obdržel výroční cenu FITES Trilobit nebo ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Mimořádný divácký zájem vzbudil v roce 2017 jeho celovečerní dokument Planeta Česko, který po vzoru oceňovaných zahraničních sérií jako Zázračná planeta přibližuje na dosah ruky nikoliv celosvětovou, ale výhradně českou přírodu.
Jako kameraman a producent připravil například s režisérem Janem Hoškem desetidílný seriál Příběhy zvědavých přírodovědců nebo koprodukční filmy Netopýři ve tmě či Svět podle termitů, za který obdrželi Velkou cenu na Life Sciences Film Festivalu.

O filmu
Jeseníky – království horské divočiny (ČR, 2022, 51 minut)
přírodopisný dokumentární film
datum premiéry 11. 11. 2022
Výrobce a distributor: GepART pictures s.r.o.

Synopse:
Přírodopisný dokumentární film, který vypráví příběh fascinujícího koloběhu života jedinečné horské přírody Jeseníků. Od divočících řek a potoků, přes rozsáhlé lesy, rozervané skály, houpavá rašeliniště až po nehostinné alpínské bezlesí. Tam všude potkáme unikátní rostliny a zvířata, přizpůsobená drsnému prostředí hor. Film vznikal přes čtyři roky za odborné spolupráce Správy CHKO Jeseníky a byl podpořen z prostředků společnosti ČEZ a. s., Moravskoslezského a Olomouckého kraje, Pivovaru Holba a.s. a firmy Tilak.

Tvůrci:
scénář, střih a režie: Marián Polák
kamera: Štěpán Mikulka, Marián Polák, Petr Šaj, Jiří Petr
časosběrná kamera: Jiří Baják
letecké záběry: Jan Barančík
komentář četl: Miroslav Táborský
produkce: Marián Polák, Petr Šaj
hudba: Tomáš Háček
mix zvuku: Václav Flegl

Vstupné: 200 Kč, 20% sleva senior, student

Na co se u nás můžete dále těšit?