InspiroHub: Filip Staněk – Smart body / chytré tělo II (dvoudenní pohybový workshop) - DK Poklad Ostrava

InspiroHub: Filip Staněk – Smart body / chytré tělo II (dvoudenní pohybový workshop)

1. říjen | 10:00 - 2. říjen 2022 | 13:00

Workshop | Cvičební sál

Dvoudenní pohybově-tanečního workshop s Filipem Staňkem, tanečníkem souboru 420PEOPLE, pedagogem a hercem. Workshop je pokračováním úspěšného dubnového víkendu s Filipem. Je však určitě určen také i pro vás, kteří přijdete na workshop poprvé! SMART BODY je jedinečný pohybový přístup, který Filip vytvořil na základě dlouholetých tanečních a pedagogických zkušeností v ČR i zahraničí. Najděte cestu k sobě samému skrze pohyb, v němž je kladen důraz na prožitek, sebepoznávání, vnímání ostatních a sdílení společného prostoru. V koncepci SMART BODY není žádný pohyb špatný či směšný. Naopak, chyby jsou povoleny, neboť tvoří součást procesu zdokonalování se. V koncepci SMART BODY není žádný pohyb prázdný, vždy je reakcí na podnět – na hudbu, na partnerovu akci nebo na vlastní představu. Přístup SMART BODY se shoduje s nejnovějšími výzkumy a tendencemi, které se začínají aktuálně prosazovat také ve fyzioterapii.

Co vás čeká?

Lekce je určena všem bez rozdílu věku, fyzické kondice nebo předchozích zkušeností. Lekci začneme příjemným zahřátím a přípravou těla i mysli, poté se budeme věnovat technickým cvičením na podlaze (floorwork), na vlastních nohách (možná i rukách). Naučíme se zvířecí chůze, převaly po zemi, efektní skoky. Bude nás zajímat práce s těžištěm, rytmus, plynulý tok pohybu, dynamika a efektivní využití naší energie. Zlepšíme si kondici, rychlost, hbitost, koordinaci i mobilitu v kloubech, zároveň však budeme poslouchat a respektovat své tělo. Budeme se hýbat, budeme TANČIT! Taneční vazby budou poskládány tak, aby si zatančili jak začátečníci, tak pokročilí. Jak cítíte hudbu a vnímáte pohyb, bude na vás. Naším cílem bude najít radost a svobodu v pohybovém projevu. Na závěr si tělo a mysl zase zklidníme, uvolníme tělesné i psychické bloky, a na vlně vyplavených endorfinů odplujeme spokojeně domů.

O lektorovi

Filip vystudoval tanec a herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Pět let působil jako sólista v Národním divadle moravskoslezském a zároveň jako taneční pedagog. Poté přesídlil do Monaka, kde pracoval jako kondiční trenér. Od roku 2017 je certifikovaným trenérem v 3D Fitness Academy, zároveň působí jako hostující taneční pedagog (kurzy a tréninky pro profesionály, studenty i veřejnost). Od roku 2017 je tanečníkem v souboru 420PEOPLE – pro mezinárodně obsazenou choreografii Nomad si ho vybral například světově proslulý Sidi Larbi Cherkaoui.

Je také certifikovaným trenérem v 3D Fitness Academy a tanečním pedagogem „na volné noze“.

Absolvoval desítky workshopů po celém světě se zaměřením na různá odvětví pohybu a tance. Spolupracoval s mnoha významnými choreografy a režiséry.

Vášeň pro tanec spolu se zkušenostmi z příbuzných oborů vyústily v otevřený pedagogický koncept Smart Body – tréninky a workshopy jak pro laickou veřejnost, tak pro profesionální soubory (např. Laterna Magika aj.).

Tanečník a pedagog Filip Staněk je renesanční muž. Kromě své taneční profese, v posledních letech v souboru 420PEOPLE, vyvinul i vlastní pohybovou metodu Smart Body pro veřejnost, věnuje se tvůrčímu psaní a studuje filosofii na Filosofické fakultě UK v Praze, kterou následně aplikuje i ve své praxi. Není proto divu, že se vyjadřuje k mnoha tématům současné české taneční scény, jako je například odborná kritika či efektivní komunikace s divákem. „Umělci by se neměli publiku podbízet,“ zastává názor.

Pro koho je workshop určen?

Může přijít kdokoliv, muži i ženy, začátečníci i profesionálové, mladí i starší; každý, kdo cítí potřebu se hýbat, učit se nové věci a nebojí se dělat při tom chyby. Filip říká: „Často se lidé neodváží tančit, protože mají dojem, že by to neuměli, neslyší hudbu, jsou tlustí, staří, nemocní, není to pro ně. To jsou výmluvy. Když člověk přijme tuto filozofii, zjistí, že tanec je uvnitř. Pohyb je jen jeho vnějším důsledkem.“

Co na sebe?

Pohodlné oblečení – ideálně tepláky a tričko s rukávem, ponožky nebo bez

Na co se u nás můžete dále těšit?

Karel Plíhal

24|10