InspiroHub: Filip Staněk – Smart body / chytré tělo (celodenní pohybový workshop) - DK Poklad Ostrava

InspiroHub: Filip Staněk – Smart body / chytré tělo (celodenní pohybový workshop)

25. březen 2023 | 10:00

InspiroHub, Workshop | Cvičební sál

Celodenní pohybově-tanečního workshop s Filipem Staňkem, tanečníkem souboru 420PEOPLE, pedagogem a hercem.

Workshop je pokračováním dvou úspěšných víkendů s Filipem a je určen nejen těm, kteří již jej a jeho úžasné techniky poznali a chtějí se naučit dalším novým věcem, ale také těm, kteří přijdou na workshop poprvé!

Tentokrát bude workshop celodenní (od 10 do 17:30 hodin). Ale nebojte se, zvládnou to všichni. Kromě radosti a prožitku z pohybu se budete moci dozvědět nové informace či položit vaše otázky. Filip bude prokládat pohybové aktivity zajímavým povídáním.

SMART BODY je jedinečný pohybový přístup, který Filip vytvořil na základě dlouholetých tanečních a pedagogických zkušeností v ČR i zahraničí.

Najděte cestu k sobě samému skrze pohyb, v němž je kladen důraz na prožitek, sebepoznávání, vnímání ostatních a sdílení společného prostoru.

V koncepci SMART BODY není žádný pohyb špatný či směšný. Naopak, chyby jsou povoleny, neboť tvoří součást procesu zdokonalování se.

V koncepci SMART BODY není žádný pohyb prázdný, vždy je reakcí na podnět – na hudbu, na partnerovu akci nebo na vlastní představu.

Přístup SMART BODY se shoduje s nejnovějšími výzkumy a tendencemi, které se začínají aktuálně prosazovat také ve fyzioterapii.

Pro koho je workshop určen?

Lekce je určena VŠEM bez rozdílu věku, fyzické kondice nebo předchozích zkušeností. Může přijít kdokoliv, muži i ženy, začátečníci i profesionálové, mladí i starší; každý, kdo cítí potřebu se hýbat, učit se nové věci a nebojí se při tom dělat chyby. Filip říká: „Často se lidé neodváží tančit, protože mají dojem, že by to neuměli, neslyší hudbu, jsou tlustí, staří, nemocní, není to pro ně. To jsou výmluvy. Když člověk přijme tuto filozofii, zjistí, že tanec je uvnitř. Pohyb je jen jeho vnějším důsledkem.“

Co vás čeká?

Lekci začneme příjemným zahřátím a přípravou těla i mysli, poté se budeme věnovat technickým cvičením na podlaze (floorwork), na vlastních nohách (možná i rukách). Bude nás zajímat práce s těžištěm, rytmus, plynulý tok pohybu, dynamika a efektivní využití naší energie. Zlepšíme si kondici, rychlost, hbitost, koordinaci i mobilitu v kloubech, zároveň však budeme poslouchat a respektovat své tělo. Budeme se hýbat, budeme TANČIT! Taneční vazby budou poskládány tak, aby si zatančili jak začátečníci, tak pokročilí. Jak cítíte hudbu a vnímáte pohyb, bude na vás. Naším cílem bude najít radost a svobodu v pohybovém projevu. Na závěr si tělo a mysl zase zklidníme, uvolníme tělesné i psychické bloky, a na vlně vyplavených endorfinů odplujeme spokojeně domů.

Co na sebe?

Pohodlné oblečení – ideálně tepláky a tričko s rukávem, ponožky nebo bez.

O lektorovi

Filip Staněk vystudoval tanec a herectví na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Pět let působil jako sólista v Národním divadle moravskoslezském a zároveň jako taneční pedagog. Poté přesídlil do Monaka, kde pracoval jako kondiční trenér. Od roku 2017 je certifikovaným trenérem v 3D Fitness Academy, zároveň působí jako hostující taneční pedagog (kurzy a tréninky pro profesionály, studenty i veřejnost). Od roku 2017 je tanečníkem v souboru 420PEOPLE – pro mezinárodně obsazenou choreografii Nomad si ho vybral například světově proslulý Sidi Larbi Cherkaoui.

Je také certifikovaným trenérem v 3D Fitness Academy a tanečním pedagogem „na volné noze“.

Absolvoval desítky workshopů po celém světě se zaměřením na různá odvětví pohybu a tance. Spolupracoval s mnoha významnými choreografy a režiséry.

Vášeň pro tanec spolu se zkušenostmi z příbuzných oborů vyústily v otevřený pedagogický koncept Smart Body – tréninky a workshopy jak pro laickou veřejnost, tak pro profesionální soubory (např. Laterna Magika aj.).

Tanečník a pedagog Filip Staněk je renesanční muž. Kromě své taneční profese (v posledních letech především v souboru 420PEOPLE) vyvinul i vlastní pohybovou metodu Smart Body pro veřejnost. Také se věnuje tvůrčímu psaní a studuje filosofii na Filosofické fakultě UK v Praze, kterou následně aplikuje i ve své praxi. Není proto divu, že se vyjadřuje k mnoha tématům současné české taneční scény, jako je například odborná kritika či efektivní komunikace s divákem. „Umělci by se neměli publiku podbízet,“ zastává názor.

Více informací o SMART BODY – ZDE

Záznam z tanečního představení – ZDE

Na co se u nás můžete dále těšit?

Kecy & politika NAŽIVO

02|10

Karel Plíhal

24|10