Expedice Kazachstán - DK Poklad Ostrava

Expedice Kazachstán

27. květen 2024 | 18:00

InspiroHub, Přednáška, Beseda | Kino

Filmové promítání s besedou

Mrazivé počasí a nekonečné kazašské pláně – extrémní podmínky, které museli snášet vězňové a oběti Gulagu, se staly kulisami dokumentárního filmu Step a mráz. Zmapovat jejich stopy se tvůrci vydali v rámci expedice do sněhem a ledem zahaleného Kazachstánu v listopadu roku 2021. Následovalo období zpracovávání výsledků a získaných materiálů a v březnu 2024 byl uveden film i speciální web sdružující všechny výsledky této výpravy po stopách lágrů v Kazachstánu.

Co vše s sebou může přinést natáčení filmu v teplotách klesajících k –25 °C, zdolávání velkých vzdáleností napříč zamrzlou kazašskou stepí a objevování mnohdy nezmapovaných pozůstatků lágrů Gulagu? Jaké zajímavé lidské příběhy při takové cestě můžete vyslechnout a objevit?

O zážitcích z natáčení tak trochu netradičního road movie budou vyprávět autor námětu, vedoucí expedice a předseda organizace Gulag.cz a Memorial ČR Štěpán Černoušek a režisér filmu Tomáš Polenský. Součástí večera je promítání dokumentárního filmu Step a mráz.

 Více na www.expedicekazachstan.cz

Štěpán Černoušek – autor námětu, vedoucí expedice, předseda Gulag.cz a Memorial ČR

Do Ruska a zemí bývalého SSSR jezdí pravidelně od roku 1994. Vydal se do končin od Kavkazu po Krajní sever, od Kaliningradu až po Dálný východ. Během svých cest navštívil mnoho míst spojených se sovětskými represemi. V roce 2009 založil sdružení Gulag.cz, jehož cílem je popularizace výzkumu sovětského represivního systému a dokumentace bývalých táborů Gulagu. Od té doby zorganizoval pět expedic k opuštěným táborům na Sibiři a v Kazachstánu. Výsledkem je mimo jiné virtuální muzeum Gulag.Online, dokumentární filmy (Cesta do Gulagu, Step a mráz) či vzdělávací program Gulag XR využívající komiks s virtuální a rozšířenou realitou.

Dlouhodobě spolupracuje s ruským sdružením Memorial, oceněným Nobelovou cenou míru, které je v současnosti v Rusku pronásledováno Putinovým režimem. Inicioval vznik pobočky Memorialu v České republice a také české verze ruských vzpomínkových projektů Poslední adresa a Navrácení jmen. Je členem správní rady Mezinárodní asociace Memorial sdružující organizace spojené s Memorialem v Rusku i v Evropě.

 Tomáš Polenský – režisér

 Vystudoval filmovou režii ve Zlíně a poté absolvoval magisterské studium střihové skladby na FAMU. Za svou práci získal řadu ocenění – jeho absolventský film Alzheimerův labyrint byl oceněn na filmovém festivalu v Krakově 2009 a v témže roce na Brněnské šestnáctce. Snímek Utři rohlíky byl oceněn na FAMUfestu 2010 a Mladé kameře v Uničově v roce 2011. Jeho bakalářský film na FAMU – Ponorná řeka didaktiky, získal ocenění na FAMUfestu 2012. Jako střihač pracoval na vítězném spotu Nomin v soutěži o nejlepší videospot pořádané Člověkem v tísni v roce 2012.

V současné době se věnuje tvorbě dokumentárních filmů. Pro organizaci Gulag.cz režíroval v roce 2019 také film z expedice na Mrtvou trať na Sibiři s názvem Cesta do Gulagu a v roce 2022 pak snímek Strážci paměti ve spolupráci s organizací Memorial. Kromě režie vlastních filmů se také podílí na tvorbě svých kolegů jako střihač a kameraman.

Film Step a mráz (ČR, 2024, 51 min., režie: Tomáš Polenský / Námět: Štěpán Černoušek / Vyrobil: Gulag.cz) 

Přes milion Kazachů zemřelo v důsledku hladomoru, další miliony lidí byly do nehostinných kazašských stepí deportovány z celého tehdejšího Sovětského svazu. Obětí těchto represí byly i stovky Čechů a občanů Československa. Pozůstatky táborů Gulagu jsou dodnes uchovány v magické kazašské krajině i v paměti místních obyvatel. Právě tyto stopy byly zmapovány v rámci expedice týmu Gulag.cz. Výsledkem je nový dokumentární film a také webová stránka představující nové objevy www.expedicekazachstan.cz.

Délka: 150 minut s pauzou. 

Vstupné: 170,- Kč Na tuto akci se vztahují slevy

Na co se u nás můžete dále těšit?

Karel Plíhal

24|10