Dream Factory: Očistec si zaslouží každý, Depresivní děti touží po penězích, Praha - DK Poklad Ostrava

Dream Factory: Očistec si zaslouží každý, Depresivní děti touží po penězích, Praha

27. květen 2023 | 17:00

Divadlo, Festival | Divadelní sál

Groteskní tragikomedie o dnes již bývalém prezidentovi. Zoufalá touha po moci křiví nejen vztahy s bližními, ale i poslední zbytky charakteru. Hra se umístila na 3. místě v dramatické soutěži Nová dráma 2022, v hlavní roli prezidenta exceluje Zuzana Bydžovská.

Politické divadlo o zatracovaném prezidentovi.

Dějiny vzpomínají vždy jen na monstra
– Monstra mají pozornost
– Monstra mají moc
– Monstra mají ženy
– Monstra děsí
– Monstra vzbuzují soucit

Chodbami rozlehlého sídla se majestátně sune stín kdysi mocného prezidenta, ale také se tu plouží mohutný, ovšem poněkud apatický stín jeho manželky, stínohru připomínající rej nočních můr pak tvoří všudypřítomní poradci skřečkující z jedné komnaty do druhé, tenkou ohebnou linii, téměř nepostřehnutelnou, pak tvoří silueta tiskového mluvčího, a to vše pozoruje pár očí ukrytý v temnotě vzdáleného kouta – jsou to oči osudu nebo prezidentovy zavržené dcery?

Depresivní děti touží po penězích
Ceněný umělecký gang, který od roku 2004 realizuje řadu kulturních projektů, převážně divadelních cyklů v netradičních prostorech. Věnuje se jak divokým adaptacím klasiky (120 dnů Sodomy, Naši furianti, Maryša mlčí), tak interaktivnímu a imerzivnímu divadlu (Bordel L’Amour, Marie Stuartovna. Anatomie dramatu). Depresivní děti oživují nezvyklá prostředí uměním, reagují na současná společenská témata, vnášejí silné interpretační přístupy, propagují a vytvářejí progresivní současné umění různých žánrů a druhů (divadlo, literatura, video, film, výtvarné umění), obohacují kulturní život v republice, ve městě i na venkově.

Gang získal již 3 nominace na Cenu Divadelních novin (2018, 2019, 2020-2022), přičemž potřetí ji díky inscenaci Happy end v hotelu Chateau Switzerland konečně proměnil, a v roce 2020 zvítězil i v neoceňované kategorii Cen divadelní kritiky „divadlo z karantény“ s projektem (Memento) Mor.

Jakub Čermák
Režisér Jakub Čermák s oblibou experimentuje s klasickými tématy a jejich zpracováním. Provokující nadsázkou oslovuje mladší publikum, které si tak snáze nachází cestu k české dramatice. Širší a odbornou veřejnost mohou jeho inscenace nalákat na precizní práci s divadelním prostorem, kostýmy i hudbou, střídání inscenačních stylů, četné výpůjčky a odkazy na moderní archetypy i popkulturu, které však překračují hranice postmoderního pastiše. V neposlední řadě ale také práci s neherci, kteří zdařile sekundují hlavním protagonistům. Vzniká divadlo vysoce osobní a univerzální zároveň, kde se klasika potkává se současným experimentem. V roce 2020 byl oceněn Cenou české divadelní D.N.A. za mimořádný počin na poli nového divadla.

Recenze
„V Čermákově hře exceluje Zuzana Bydžovská, postavu prezidenta, který dožívá ve své funkci a pomalu a jistě se mění ve fyzickou trosku, pojala jako psychofyzickou kreaci, která má několik fází a vrcholí totálním zmrtvěním, nikoliv však smrtí. Proces zkázy herečka vystihla geniálně, autenticky předvádí, jak se mozek brání rozpadu těla, přesně vystihuje stav člověka sevřeného v krunýři své funkce, i když už nemá na nic vliv. Svou moc však předstírá do poslední chvilky, cynismus a jízlivost jsou pro něj stále záchranné pásy, stejně tak zavilé mlčení a hypnotické pozorování protějšků.“ Jana Machalická, lidovky.cz

„Nejsugestivnější figuru však vytvořila Vanda Hybnerová v roli první dámy trpící nesmiřitelným vnitřním konfliktem: manžela nenávidí, a přesto ho stále miluje, vadí jí odsudky veřejnosti, jenže nemá odvahu odejít, opustit pohodlný životní styl. Tak holduje alkoholu a pod falešným profilem „lajkuje“ hanlivé příspěvky, aby si dokázala, že má nad svými kritiky převahu.“ Petra Zachatá, Aktuálně.cz

Po představení proběhne debata s herci a tvůrci

Režie, scénář: Jakub Čermák
Výprava: Martina Zwyrtek
Hudba: Petra Horváthová
Light design: Filip Obermajer a Martin Krupa
Foto: Michaela Škvrňáková

Hrají: Zuzana Bydžovská, Daniel Krejčík, Vanda Hybnerová, Janusz Hummel, Zoja Oubramová, Jana Holečková, Antonie Rašilovová, Jan Dolfi a Prokop Košař

Premiéra: 14. června 2022 ve Venuši ve Švehlovce

Délka představení: 2 hodiny a 10 minut včetně přestávky

Vstupné: 390 Kč III. zóna, 450 Kč II. zóna, 490 Kč I. zóna

Prodej vstupenek on-line na všechna festivalová představení na www.dfov.cz.

Na konkrétní titul lze zakoupit vstupenku kliknutím na tlačítko VSTUPENKY. Platba je možná platebními kartami VISA a MasterCard.

Vstupenky si přes tlačítko VSTUPENKY můžete také zarezervovat a vyzvednout osobně v pokladně Divadla Petra Bezruče. Rezervace je platná 3 dny. Pokud byste potřebovali s nákupem poradit, můžete nám zavolat na tel: +420 704 506 589, nebo napsat na e-mail vstupenky@dfov.cz a my vám rádi poradíme.

Prodej vstupenek v pokladně Divadla P. Bezruče

Pokud preferujete osobní kontakt, můžete si vstupenky na všechna festivalová představení zakoupit v pokladně Divadla Petra Bezruče od pondělí do pátku od 9.00 do 18.00. Zde je možná platba hotově, či platební kartou.

Prodej vstupenek v pokladně POKLADU

Zde zakoupíte pouze vstupenky na představení, která proběhnou v POKLADU. Vstupenky lze zakoupit i on-line kliknutím na tlačítko Vstupenka u konkrétního titulu.

Prodej vstupenek v pokladnách Národního divadla moravskoslezského

Zde zakoupíte pouze vstupenky na představení Fifty, které se odehraje v Divadle A. Dvořáka.

Množstevní slevy

Při zakoupení 3 nebo 4 vstupenek na různá představení z hlavního programu získáte slevu 30 %.
Při zakoupení 5 a více vstupenek na různá představení z hlavního programu získáte slevu 50 %.

V Pokladu můžete uplatnit množstevní slevu jen na představení Burian, Vykouření, Očistec si zaslouží každý, Hedwig, Šmejdění a Mami, tati, kluci říkali. Pokud byste chtěli uplatnit množstevní slevu v kombinaci s jinými tituly, lze nákup osobně uskutečnit pouze v pokladně divadla P. Bezruče nebo on-line na www.dfov.cz.

Slevu pro studenty, seniory, ZTP, ZTP/P na představení v POKLADU lze uplatnit pouze při osobní nákupu v pokladně POKLADU, a to po předložení průkazu, platí pro představení Šmejdění, Hedwig a Mami, tati, kluci říkali.

Pořádá Dream Factory Ostrava, z. s.

Na co se u nás můžete dále těšit?

Poklad Stand-Up show

15|03

Intuitivní tanec ZeMě

10|05