Panoptikum, Lenka Vagnerová & Company, Praha - DK Poklad Ostrava

Panoptikum, Lenka Vagnerová & Company, Praha

|

Termín představení 26. 2. 2024

Autorka: Lenka Vagnerová

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom, co všechno jsme schopni prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnosti, kouzelníkovi a reflektorech.

Panoptika nebo také freak shows byly putovní společnosti cestující od města k městu a vystavující na obdiv kuriózní předměty, dovednosti, a především tak zvané „velmi zvláštní lidi“.

V dobách, kdy panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm osob, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého a odlišného. Vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele – impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královsky bavit celá rodina, se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů. Ženy se pak znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti ponížené na exponáty bez osudů, snů a nadějí a přitom lidé, kteří snili, toužili a chtěli žít.

A co když slavná show přestává být atraktivní, putování po odlehlých místech přináší menší zisky a publikum začíná být lhostejnější? Co když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit? V jakých situacích ztrácí lidská duše hodnotu?

Inscenace vznikla v koprodukci s Městskými divadly pražskými.

Koncept, choreografie a režie: Lenka Vagnerová
Hudba: Ivan Acher
Kostýmy: Jakub Kopecký, Simona Rybáková

Hrají: Andrea Opavská / Jana Maroušková, Monika Částková, Vanda Šípová, Fanny Barrouquére / Zuzana Veselá, Tereza Holubová / Michaela Kadlčíková, Alex Sadirov,  Adam Sojka / Vahe Akopjan, Lukáš Záhorák

Premiéra: 7. 12. 2019

Délka představení: 1 hodina 30 minut bez přestávky

Ocenění:
Cena Divadelních novin 2019/2020 pro Lenku Vagnerovou za koncept, režii a choreografii
Nominace na Cenu Thálie 2020 pro Michala Heribana

Recenze Taneční zóna ZDE

Recenze Divadelní noviny ZDE

Recenze i-Divadlo ZDE

Trailer ZDE